Lifestyle

Android czy iOS – odwieczny pojedynek

Pewnie nie raz zdarzyła Ci się taka rozmowa. Jesteś w swoim ulubionym barze, zamawiasz drinka i nawiązujesz rozmowę z miłą osobą siedzącą obok Ciebie. Pojawia się temat telefonów i nagle zaczynasz się z nią kłócić o to, który system jest lepszy: Android czy iOS?

Android i iOS to dwa bardzo popularne mobilne systemy operacyjne, które działają na urządzeniach takich jak smartfony i tablety. Choć służą temu samemu celowi, różnią się od siebie wyglądem, użytecznością i innymi cechami.

Te dwa systemy operacyjne bardzo się od siebie różnią. Android działa na oprogramowaniu open source. Jest przeznaczony dla wszystkich rodzajów urządzeń o różnych rozmiarach ekranu, natomiast iOS jest przeznaczony wyłącznie dla produktów firmy Apple. Ale jak wypadają w porównaniu? W tym artykule porównamy oba systemy pod względem ich funkcji, bezpieczeństwa, czasu pracy baterii i nie tylko!

Zalety systemu Android – czy iOS przegra pojedynek?

Największą zaletą systemu Android jest jego elastyczność: ponieważ jest to system o otwartym kodzie źródłowym, programiści mogą wykorzystywać jego kod i dodawać funkcje lub tworzyć zupełnie nowe wersje (jak w przypadku systemu Fire OS firmy Amazon dla tabletów Kindle). Oznacza to, że użytkownicy Androida mają dostęp do szerszej gamy aplikacji i urządzeń do wyboru niż użytkownicy iOS.

System Android pozwala także na znacznie większe możliwości dostosowania urządzenia do własnych potrzeb niż iOS. Jeśli nie podoba Ci się Twój ekran główny lub klawiatura, możesz pobrać nowe ze Sklepu Google Play. Możesz nawet wymienić oprogramowanie sprzętowe swojego urządzenia na takie, które nie zostało wyprodukowane przez producenta telefonu.

Zalety systemu iOS – skazany na sukces?

Łatwiejsze instalowanie nowych aplikacji. Prosty interfejs użytkownika. Lepsze zarządzanie baterią. Świetna integracja z chmurą iCloud.

Wady systemu Android – czy iOS będzie górą?

Musisz starannie wybrać telefon, ponieważ niektóre urządzenia nie będą otrzymywać krytycznych aktualizacji. Może to spowodować, że urządzenie będzie narażone na zagrożenia bezpieczeństwa.

Możesz mieć możliwość instalowania aplikacji spoza Sklepu Google Play, co jest dobre dla tych, którzy lubią pobierać nieoficjalne aplikacje innych firm, ale naraża Cię też na pobranie złośliwego oprogramowania.

Być może nie jest tak intuicyjny jak iOS, więc może być trudniejszy do opanowania, zwłaszcza dla osób, które nie są obeznane z technologią.

Ponadto czasami występują problemy z kompatybilnością niektórych aplikacji ze względu na różne wersje systemu operacyjnego.

Wady systemu iOS – nie jedno mają imię

Największą wadą systemu iOS jest jego koszt. Aby móc z niego korzystać na swoim urządzeniu, trzeba mieć iPhone’a lub iPada (albo oba te urządzenia). Urządzenia te są dość drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Ponieważ Apple kontroluje wszystkie elementy swojego systemu operacyjnego, od sprzętu po oprogramowanie, może się okazać, że nie daje on wystarczających możliwości dostosowania telefonu do własnych potrzeb.

W przeciwieństwie do telefonów z systemem Android iPhone’y nie są wyposażone w opcje rozszerzania pamięci masowej, więc jeśli chcesz mieć więcej miejsca, musisz przejść na większy model.

Mobile internet photo created by wirestock – www.freepik.com

Powiązane artykuły

Back to top button