Lifestyle

Fakty o zimnych ogniach, które warto znać

Istnieje wiele zabawnych gadżetów i prezentów, które można wykorzystać do urozmaicenia wieczoru. Ale co z zimnymi ogniami? Czy są one bezpieczne? Czy powinieneś pozwolić swoim dzieciom się nimi bawić? W tym wpisie przyjrzymy się bezpieczeństwu korzystania z iskrowników i czy są one dobrym wyborem na urozmaicenie wieczoru.

Jak działają zimne ognie

Zimne ognie to fajerwerki, które nie robią hałasu ani nie wybuchają. Emitują jedynie długą smugę iskier. Substancje chemiczne wewnątrz iskrowników są nazywane metalami, takimi jak miedź lub magnez. Kiedy zapalasz koniec, metal zaczyna się palić i wytwarzać iskry. Płonący iskiernik tworzy smugę białego dymu, która wygląda jak ogon komety, gdy porusza się w powietrzu. Jest też lekki zapach od spalonego metalu i związków siarki, które pochodzą z zawartości siarki w płomieniu.

Głównym składnikiem iskrownika jest tlenek aluminium, który spala się w temperaturze przynajmniej 1200 stopni Celsjusza. Intensywne ciepło z tej reakcji powoduje, że metal topi się, a następnie odparowuje w gaz, który świeci, gdy wchodzi w kontakt z tlenem w powietrzu.

Czy zimne ognie są bezpieczne

Zimne ognie są świetne zarówno dla dzieci od 12 roku życia jak i dorosłych. Są zabawne, łatwe w użyciu i bezpieczne, gdy są prawidłowo obsługiwane.

Tego rodzaju fajerwerki nie wybuchają tak, jak rakiety butelkowe czy petardy. Zamiast eksplodować, spalają się powoli (i często z deszczem iskier), gdy metal się utlenia.

Ale jeśli nie używasz ich prawidłowo, mogą być bardzo niebezpieczne. Trzymaj iskrowniki z dala od zwierząt domowych i dzieci. Sparklery nie są zabawkami dla dzieci poniżej 12 roku życia; trzymaj je poza zasięgiem młodszych dzieci, które mogłyby próbować je podnieść lub się nimi bawić. Trzymaj je również z dala od zwierząt – szczególnie koty wydają się do nich lgnąć!

Nigdy nie zapalaj fajerwerków w pobliżu suchych liści lub trawy, w tym łóżek ze ściółką i ogrodów kwiatowych. Suche materiały mogą zapalić się od iskier i żaru z fajerwerków, powodując pożar, który może szybko się rozprzestrzenić i stać się niekontrolowany.

Czy zimne ognie parzą

Tak, od iskrowników można się poparzyć. Jeśli trzymasz iskrę zbyt długo lub nie pozwalasz jej całkowicie wypalić się, możesz zostać poparzony przez metal lub przez przypadkowe dotknięcie skóry przez ciepło iskry.

Na jakie okazje zimne ognie?

Sylwester: Zimne ognie są często używane jako część uroczystości sylwestrowych. O północy 31 grudnia ludzie na całym świecie odpalają fajerwerki i inne rodzaje pirotechniki, aby uczcić nadchodzący rok. Oprócz fajerwerków, ludzie na całym świecie często odpalają o północy także iskierki, aby uczcić początek nowego roku.

Wesela: Zimne ognie są używane na ślubach jako część procesji panny młodej w dół ołtarza. Panna młoda trzyma bukiet w jednej ręce, a drugą trzyma się ramienia swojego ojca. Gdy idzie w kierunku swojego nowego męża podczas ceremonii ślubnej, wyrzuca kwiaty w powietrze, a następnie zdmuchuje jeden lub więcej iskier. Symbolizuje to, że zostawia za sobą swój status singla i staje się częścią nowej jednostki rodzinnej ze swoim mężem.

Przyjęcia urodzinowe dla dzieci (i dorosłych). Przyjęcia urodzinowe są doskonałą okazją do użycia iskierników, ponieważ są one zabawne zarówno dla dzieci jak i dorosłych! Możesz rozdać iskrowniki przy stole każdego dziecka lub umieścić je w torbach z upominkami zamiast tradycyjnych upominków, takich jak zabawki czy batoniki, które mogą być drogie w zależności od tego, ile dzieci jest zaproszonych.

Podsumowanie

Zimne ognie są zabawne, świąteczne i są świetnym sposobem na zaangażowanie dzieci w różnego rodzaju działania, których nie byłyby w stanie wykonać przy użyciu zwykłych fajerwerków.

Iskry mogą uprzyjemnić każdą okazję, niezależnie od tego, czy chodzi o pokaz sylwestrowy, czy o zwykłe spotkanie z przyjaciółmi. Miej więc kilka pod ręką i wpuść trochę iskry do swojego życia.

Image by Freepik

Powiązane artykuły

Back to top button