Lifestyle

Opony całoroczne czy zimowe? Dla kogo opony całoroczne?

Czy opony całoroczne są bezpieczne w użyciu podczas zimy? W rzeczywistości wiele osób jest zdezorientowanych tym pytaniem. Niektórzy przeklinają, że opony całoroczne nie nadają się do jazdy zimą. Są jednak tacy, którzy wybierają je mimo nieznajomości nauki i faktów. Jeśli więc jesteś wśród tych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji lub wciąż próbują uporządkować sprawy, oto krótki przewodnik obejmujący wszystko, co musisz wiedzieć o tym, czy opony całoroczne sprawdzą się w zimowych warunkach pogodowych.

Czy opony całoroczne są bezpieczne?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Opony całoroczne są bezpieczne w użytkowaniu przez wszystkie pory roku. Należy jednak pamiętać, że konstrukcja bieżnika opon całorocznych różni się od konstrukcji opon śniegowych i lodowych. Opony śniegowe i lodowe są zaprojektowane tak, aby trzymać się drogi, gdy napotkają błoto pośniegowe, lód lub śnieg. Opony całoroczne mają bardziej elastyczny bieżnik, dzięki czemu radzą sobie w większości sytuacji na drodze. Jednak nie tak dobrze na oblodzonej nawierzchni, jak opony śniegowe lub lodowe.

Największym problemem opon całorocznych jest ich niezdolność do zapewnienia odpowiedniej przyczepności przy dużych prędkościach. Należy zwrócić szczególną uwagę na indeks prędkości opony. Opony całoroczne są przeznaczone do codziennej jazdy z umiarkowanymi prędkościami, a nie do szybkiej jazdy po zakrętach czy autostradzie. Jeśli zamierzasz regularnie wykonywać któreś z tych czynności swoim samochodem, prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli wybierzesz oponę sezonową niż oponę całoroczną.

Opony całoroczne czy zimowe w Polsce?

Jeśli planujesz jeździć samochodem w Polsce w okresie zimowym, powinieneś rozważyć zalety i wady opon całorocznych lub zimowych.

Opony całoroczne

Opony całoroczne są zaprojektowane tak, aby dobrze sprawdzały się na suchych drogach w okresie letnim. Jednak mogą nie zapewniać wystarczającej trakcji ekstremalnych warunkach występowania śniegu i oblodzeń. Jednak do zwykłych warunków łagodnej zimy są bardzo dobrze przystosowane.

Opony całoroczne mają wielokierunkowy wzór bieżnika z rowkami, które zapewniają im lepszą trakcję na suchych drogach. Pomagają także ograniczyć zjawisko aquaplaningu w przypadku napotkania mokrej nawierzchni. Tego typu mieszanki są również stosowane w samochodach osobowych i lekkich ciężarówkach, dzięki czemu właściciele pojazdów mogą bezpiecznie używać tego typu opon w swoich pojazdach podczas każdych warunków pogodowych.

Opony zimowe

Opony zimowe zostały zaprojektowane specjalnie na zimowe warunki jazdy. Ich wzór bieżnika został zaprojektowany tak, aby zapewnić doskonałą przyczepność w warunkach śniegu. Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym zimą jest dużo pokrywy śnieżnej, to lepiej wybrać komplet opon zimowych niż całorocznych, które mogą nie sprostać Twoim potrzebom, gdy spadnie śnieg lub zacznie mocno padać.

Opony zimowe mają wzór bieżnika z rowkami, które również zmniejszają opór powietrza, ale mają głębsze rowki, które zapewniają lepszą trakcję na śniegu i lodzie. Dzięki temu są bardziej skuteczne w jeździe w niskich temperaturach niż opony całoroczne, ponieważ w niskich temperaturach mają większy kontakt z powierzchnią drogi.

Opony całoroczne – czy warto?

Jeśli masz samochód, który większość czasu spędza w mieście, to opony całoroczne będą strzałem w dziesiątkę. Opony całoroczne to kompromis pomiędzy osiągami, bezpieczeństwem i komfortem.

Opona całoroczna jest najczęściej wybierana przez kierowców, którzy chcą cieszyć się spokojną jazdą w każdych warunkach pogodowych.

Obraz autorstwa fxquadro na Freepik

Powiązane artykuły

Back to top button