Lifestyle

Prowadzenie small talk – czyli jak rozmawiać z nieznajomymi

Umiejętność nawiązania rozmowy z nieznajomym jest niezwykle ważną umiejętnością społeczną. Pomaga poznać nowych ludzi i przełamuje monotonię, gdy jesteś z przyjaciółmi. Ale problem polega na tym, że kiedy pojawia się okazja lub potrzeba zagadania, możesz nie czuć się pewnie i zamiast być duszą towarzystwa będziesz milczeć. Co powiedzieć? Jak sprawić dobre wrażenie? Sprawdź porady dotyczące dobrego small talk.

Dowiedz się czegoś o osobie

Możesz zapytać, co lubi robić w wolnym czasie lub jaka jest jej ulubiona książka. Zadaj pytania o ich zainteresowania, hobby lub pracę. Jeśli jesteś na jakimś wydarzeniu zapytaj co sprawiło, że się tu znalazła. Zapytaj, skąd pochodzi, jak długo mieszka w okolicy lub jaka jest ulubiona lokalna restauracja. Możesz również zapytać, co myśli o bieżących wydarzeniach. Pomoże Ci to zbudować coś, co interesuje Was oboje, tak aby rozmowa nie wydawała się wymuszona lub niezręczna.

Zadawaj pytania otwarte

Pytania otwarte prowadzą do głębszych rozmów. Pozwalają twojemu rozmówcy powiedzieć ci więcej o sobie. Buduje zaufanie i zachęca do dalszej rozmowy.

Nie zadawaj pytań, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie” lub w inny krótki sposób. Zamiast tego zadawaj pytania otwarte, które wymagają więcej niż jednowyrazowej odpowiedzi. Zadawaj pytania, które zachęcają ludzi do otwarcia się i swobodniejszego mówienia o sobie i swoich zainteresowaniach. Na przykład zamiast pytać „Czym się zajmujesz?” spróbuj zapytać „Jak się do tego zabrałeś?”. To daje im miejsce na rozwinięcie swojej odpowiedzi, zamiast po prostu powiedzieć „Jestem prawnikiem”. Kolejny przykład – zamiast pytać „co robisz?”, spróbuj zapytać „jak trafiłeś do swojej branży?”.

Szukaj wspólnych zainteresowań lub doświadczeń

Spróbuj znaleźć wspólny grunt w oparciu o jakieś wspólne doświadczenia. Kiedy rozmawiasz z kimś nowym, spróbuj zacząć od czegoś, co was łączy. Na przykład, jeśli jesteś zapalonym czytelnikiem, a on wspomina, że właśnie skończył książkę, zapytaj, co o niej sądzi. Jeśli ktoś ma dzieci, a Twoje są w tym samym wieku, zapytaj o to, jak się z nimi układa, lub zaoferuj radę, jeśli wydają się zainteresowani jej wysłuchaniem

Komplementuj

Komplementowanie kogoś na temat elementu ubioru lub akcesorium może również pomóc przełamać lody, ponieważ pokazuje umiejętności obserwacji i pokazuje, że zwracasz uwagę. Poza tym ludzie uwielbiają komplementy, ponieważ dzięki nim czują się dobrze sami ze sobą.

Odnieś się do wypowiedzi drugiej osoby

Im więcej słuchasz, tym lepiej będziesz potrafił odpowiednio reagować. Powinieneś również zadawać pytania uzupełniające. Możesz odwołać się do stwierdzeń opartych na własnym doświadczeniu lub zadać pytanie, które pozwoli Tobie i drugiej osobie na wymianę informacji.

Podsumowanie

W skrócie, głównym tematem small talk jest bycie zainteresowanym swoim rozmówcą. Zadawaj pytania i spraw, by czuł się wyjątkowy. Pamiętaj, że nie ma jednego właściwego sposobu na prowadzenie rozmowy; liczy się znalezienie wspólnej płaszczyzny i budowanie na niej relacji.

Image by Drazen Zigic on Freepik

Powiązane artykuły

Back to top button